Historia biblioteki

Joachim Lelewel – historyk, działacz polityczny i bibliograf powiedział, że

„Biblioteka nie jest po to,
by była w paki pozamykana albo dla ozdoby służąca.
Jest po to by była powszechnie użytkowana.”

 

Biblioteka w której przyszło nam pracować to właśnie takie miejsce, nawet wtedy gdy zajmowała zaledwie jedno pomieszczenie będące wypożyczalnią, czytelnią, działem opracowania zbiorów i magazynem, tak było do roku 1997. Wraz z rozwojem i planowaną rozbudową szkoły swoje oblicze zmieniła również nasza biblioteka.
W styczniu 1998 roku Rada Miejska oddała do dyspozycji ówczesnej dyrektorki szkoły pani Alicji Sobkowiak, budynek po ASPO (w biskim sąsiedztwie budynków głównych szkoły). Po odnowieniu pomieszczeń w połowie stycznia rozpoczęła się przeprowadzka. W czterech pomieszczeniach urządzono dwie wypożyczalnie z wolnym dostępem do półek, czytelnię oraz dział opracowania zbiorów z małym magazynem. Pierwsi czytelnicy w nowej bibliotece zagościli już w marcu.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W grudniu 2005 roku szkoła przekazała bibliotece nowe pomieszczenia w których do tej pory mieściły się gabinety stomatologiczny i pielęgniarki szkolnej oraz poczekalnia. Wkrótce rozpoczął się generalny remont obejmujący nie tylko burzenie ścian ale również wymianę okien, naprawę podłóg, malowanie dotychczasowych pomieszczeń, kupno nowych regałów. Z dwóch mniejszych pomieszczeń utworzona została jedna duża wypożyczalnia, z dawnej wypożyczalni lektur powstała pracownia multimedialna, do biblioteki włączony został także korytarz. Odnowione zostały czytelnia i dział opracowania księgozbioru. Uroczyste otwarcie biblioteki po remoncie nastąpiło 19 czerwca 2006 roku. W tym dniu bibliotekę odwiedzili przedstawiciele władz miasta, powiatu, władz oświatowych, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.

Krótki opis pomieszczeń bibliotecznych obejmuje lata 2005-2013.

Wypożyczalnia to najważniejsze miejsce każdej biblioteki- nasza była piękna, przestronna- 50 m2,
z dużymi oknami wychodzącymi na park miejski. Uroku dodawały okazałe rośliny na okiennych parapetach. Czytelnicy mogli korzystać z bogatego księgozbioru literatury pięknej i popularnonaukowej,
a nauczyciele z literatury pedagogicznej i psychologicznej. W wypożyczalni można było skorzystać
z katalogów bibliotecznych: alfabetycznego, tytułowego, rzeczowego, działowego i zbiorów multimedialnych oraz kartotek bibliotecznych: zagadnieniowych i tekstowych.
W czytelni do dyspozycji czytelników było dwanaście miejsc do pracy, różnorodne wydawnictwa informacyjne (słowniki, encyklopedie, poradniki, leksykony, albumy, atlasy) oraz z bogata literatura popularnonaukowa, pośród której na szczególną uwagę zasługują regionalia. W czytelni było dostępnych kilkanaście tytułów czasopism dziecięcych, młodzieżowych, lokalnych, metodycznych i popularnonaukowych. Niestety, liczba tytułów w prenumeracie była sukcesywnie ograniczana aż do całkowitej rezygnacji. Specjalne miejsce w czytelni zawsze zajmowały zbiory poświęcone patronce szkoły Królowej Jadwidze- są to książki, czasopisma, wycinki z prasy, portrety, prace uczniów, materiały z wystaw, bibliografie.
W grudniu 2005 roku biblioteka otrzymała cztery komputery dla czytelników gimnazjum, a w roku 2007 kolejne cztery dla uczniów szkoły podstawowej. Tak, więc biblioteka posiadała osiem komputerów i dwie drukarki. W pracowni użytkownicy mogli na miejscu poszukać interesujących ich informacji, wykorzystując zbiory multimedialne oraz Internet. Tutaj spotykały się mniejsze grupy z nauczycielami na zajęciach np. z informatyki, koła zainteresowań, czy redakcja „Gimludka”. W pracowni do dyspozycji były książki, prace uczniów i nauczycieli z zakresu informatyki, zbiory multimedialne, i czasopisma komputerowe.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W październiku 2013 roku przyszedł czas na kolejne zmiany w bibliotece. Po decyzji władz samorządowych biblioteka musiała opuścić dotychczas zajmowane pomieszczenia. Przenieśliśmy się do głównego budynku szkoły. Zajmujemy teraz dwa lokale z których jedno pełni funkcję wypożyczalni,
a drugie czytelni. W czytelni uczniowie mogą skorzystać z czterech stanowisk komputerowych
z dostępem do Internetu oraz jednego urządzenia wielofunkcyjnego- to pozostałość po bibliotecznej pracowni multimedialnej, z której byłyśmy bardzo dumne. Biblioteka niestety, nie stanowi całości- czytelnia i wypożyczalnia znajdują się w różnych częściach szkoły, jest to wysoce niekomfortowa sytuacja dla czytelników, zarówno uczniów i nauczycieli oraz dla samych bibliotekarzy. O imprezach organizowanych przez naszą bibliotekę można dowiedzieć się ze strony biblioteki.
Do czerwca 2013 roku w bibliotece zatrudnionych było zawsze dwóch nauczycieli na pełnych etatach. Niestety, zmiany dotknęły także samych bibliotekarzy, bowiem od września 2013 pracujemy nie na dwóch, a na 1,5 etatu.
Jako nauczycielki bibliotekarki w latach 1975- 2009 zatrudnione były panie Bogumiła Sobiejewska, Marzena Rutczak, Urszula Nowaczyk, Anna Sobiejewska, Magdalena Nowacka, Izabela Nowaczyk.
Obecnie w bibliotece pracują Maria Briske, Ilona Szablewska i Sebastina Richter-Kłopocka.

Oferta biblioteki

Doskonałe warunki lokalowe biblioteki szkolnej w latach 1998-2013 pozwoliły na znaczne poszerzenie oferty działań skierowanych do czytelników.
Do najważniejszych stałych imprez czytelniczych należy obchodzony od 2004 roku i przypadający
w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie zapraszamy czytelników na:
-wystawy: „I książki mają swoją historię” – zaprezentowano zmieniającą się na przestrzeni wieków postać książki zależnie od aktualnych możliwości technicznych i potrzeb człowieka, „Książkowy pokaz mody” – czytelnicy mogli zobaczyć różnorodne formy wydawnicze książki: książki teatrzyki, z zabawkami do układania, grające, z puzzlami, książki o przedziwnych kształtach, audiobooki, „Z historii bibliotek” – krótkie opisy najsłynniejszych bibliotek starożytnych i nowożytnych oraz najsławniejszych bibliotek polskich, „Co uczniowie zostawiają w książkach” – na wystawie znalazły się różne „niespodzianki”, które czytelnicy niechcący zostawili w książkach np.: zwolnienie lekarskie, karta pływacka, wiersze, liściki, dyskietki, kalendarze, sprawdziany, kartkówki, kupon multilotka, przybory szkolne, zdjęcia, rysunki, karty pocztowe „Bibliotekarzami byli” – zaprezentowano sylwetki znanych osób którzy byli bibliotekarzami całe życie lub tylko przez „chwilę” oraz bibliotekarzy ze świata filmu i literatury, „Wszystkim swoje księgi daję” – wystawa autografów – czytelnicy mogli obejrzeć książki podpisane przez pisarzy, podczas zorganizowanych w naszej bibliotece lub bibliotece publicznej spotkań autorskich. „2012 rokiem Janusza Korczaka” to wystawa poświęcona życiu i działalności wybitnego pedagoga, a także pisarza, lekarza i społecznika Janusza Korczaka, znalazły się na niej książki Korczaka dostępne w naszej bibliotece, a wystawa ph. „Biblioteka nie jest po to, aby była w paki pozamykana…” – miała charakter fotograficznej dokumentacji różnych form pracy biblioteki szkolnej.
Zachęcamy do udziału w konkursach: plastycznych: „Laurka dla biblioteki”, „Martynka moja przyjaciółka”, „Mój ulubiony bohater literacki”, „Hasło reklamujące bibliotekę”, dla uczniów klas I-III na wykonanie zakładki do książki. Były także konkursy fotograficzne „Przyłapani na czytaniu”, „Kartka
z wakacji”, czytelniczy dla uczniów klas III-VI „Biblioteka szkolna – co o niej wiesz?” oraz mini konkursy czytelnicze podczas których uczestnicy zabawy sprawdzali swoją znajomość książek np. porządkując „bałaganik literacki”, dobierając w pary bohaterów literackich, dopisując do tytułów książek imiona, cyfry, kolory czy nazwy geograficzne.
Słowami: „Jeśli posiadasz w swojej domowej biblioteczce książki, które możesz podarować bibliotece szkolnej-nie zwlekaj- przynieś je!” zachęcaliśmy do udziału w dwukrotnie organizowanej akcji „Książka dla biblioteki”. „Góra makulatury” to akcja której celem była zbiórka makulatury, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczono na zakup książek do biblioteki. Do zbiórki włączyli się uczniowie, nauczyciele
i inni pracownicy szkoły. Ogółem zebrano 2247 kg makulatury.
Ogłoszony został plebiscyt na imię dla bibliotecznej maskotki-pluszowego pingwina. W wyniku głosowania uczniowie wybrali imię Molek- wymyślone przez ucznia klasy II.
Biblioteczna loteria „Dla każdego coś miłego”– urządzana od 2012 gromadzi bardzo wielu chętnych. Każdy, kto wypożyczył książkę w październiku otrzymał los, biorący udział w losowaniu upominków. Do wygrania były m. in. książki, ozdobne kubki, breloczki, zakładki do książek, długopisy, plany lekcji i inne drobiazgi łącznie ponad 240 nagród. Od 2004 roku dwukrotnie – czytelnicy zgłaszali tytuły swoich ulubionych książek, z których powstała „Czytelnicza listę przebojów” uczniów klas IV-VI oraz gimnazjum.
Specjalną ofertę skierowali w 2013 roku nauczyciele bibliotekarze do gimnazjalistów. „Olej stado! Bądź czarna owcą – wypożyczaj i czytaj” takim hasłem bibliotekarki zaprosiły gimnazjalistów do odwiedzenia 10 października „Strefy Czytelnika”, która została przygotowana w budynku gimnazjum. Uczniowie mogli wypożyczać książki ze zbiorów szkolnej biblioteki oraz wziąć udział w bibliotecznej loterii. Tego dnia „Strefę Czytelnika” odwiedziło 50 osób wypożyczając 58 książek.
Z okazji obchodów MMBSz przygotowywane są również okolicznościowe ulotki, informatory, broszury
i organizowane kiermasze książek.
Od wielu lat tradycją naszej biblioteki jest „Pasowanie uczniów klas I na czytelnika”. Uroczystość organizowana jest w drugim półroczu. Z tej okazji przygotowywane są gry i zabawy czytelnicze, mini konkursy czytelnicze, krótkie inscenizacje o książce w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów.
Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia otrzymują pamiątkowe dyplomy, zakładki lub inne pamiątki pasowania wykonane przez bibliotekarki, no i oczywiście samodzielnie wypożyczają pierwsze książki.
Na zakończenie spotkania w wypożyczalni odbywa się krótka „sesja fotograficzna” z biblioteczną maskotką – pingwinem Molkiem.
Po raz pierwszy w naszej bibliotece akcja „Uwolnij książkę” została zorganizowana w ramach obchodów Ogólnopolskiego Święta Wolnej Książki, czyli Bookcrossingu w 2008 roku. Celem tej akcji jest podniesienie czytelnictwa, popularyzowanie samego faktu czytania i przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania.
Bookcrossing polega na zostawieniu przeczytanych książek w przypadkowych miejscach publicznych np.: w parku, na dworcu, autobusie, banku itp., jak również w miejscach do tego celu przygotowanych: półkach, regałach, stolikach, po to, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Ogólnopolską Akcję Uwalniania Książek na terenie naszego miasta organizujemy wspólnie z Książnicą Pedagogiczną.
Od 1995 roku biblioteka organizuje w drugim półroczu szkolne eliminacje konkursu pięknego czytania „Czytanie jest sztuką”, które są pierwszym etapem konkursu powiatowego organizowanego przez BPMiG w Pleszewie. Celem konkursu jest doskonalenie czytania ze zrozumieniem, rozwijanie sprawności językowej oraz upowszechnianie wartościowej literatury polskiej dla dzieci i młodzieży. Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów z klas I-VI.
Do stałych i atrakcyjnych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej należą kiermasze organizowane we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie oraz wydawnictwem Publicat. Organizowane są dwa, trzy razy w roku z okazji święta bibliotek szkolnych, mikołajek, świąt Bożego Narodzenia, wielkanocnych, w maju z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza, Dnia Dziecka i zawsze cieszą się dużą popularnością zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.
Październik, to miesiąc w którym obchodzimy „Światowy Tydzień Zwierząt”, z tej okazji w naszej bibliotece rokrocznie organizowane są różnorodne przedsięwzięcia.
Urządzamy wystawy: „Galeria sławnych kotów i psów” – zaprezentowano na niej wizerunki kotów
i psów, które zasłynęły jako niezwykli aktorzy, wspaniali bohaterowie, wierni przyjaciele, pionierzy nauki a także dlatego, że ich opiekunami byli niezwykli ludzie. Opisano 28 zwierzaków z różnych epok i krajów. „Do serca przytul psa, weź na kolana kota”, przedstawiono kilkadziesiąt książek, których bohaterami są psy i koty, „Plotki o zwierzętach” ukazująca ciekawostki z życia zwierząt, „Zwierzęta i my” zamieszczono wypowiedzi znanych ludzi – dlaczego przygarniają bezdomne zwierzęta. „Człowiek bez zwierzęcia jest mniej ludzki” zaprezentowano na niej książki, których bohaterami są szczęśliwe zwierzęta, „Nasi bracia mniejsi” z krótkimi streszczeniami książek o kotach, psach i nie tylko. O zwierzętach, które często mieszkają razem z nami uczniowie mogli przeczytać na wystawce „Zwierzęta wśród nas”, „Co Ty możesz zrobić dla zwierząt?” – na wystawie znalazły się fragmenty Światowej Deklaracji Praw Zwierząt, przykazania z Dekalogu św. Franciszka, a także konkretne informacje jak pomagać potrzebującym zwierzętom lub jak wspierać tych, którzy już to robią.
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursach: plastycznym „Mam przyjaciela”, „Pies – przyjaciel
i pomocnik człowieka”, fotograficznym na ciekawe, niecodzienne lub śmieszne zdjęcia zwierzaków „Jak się wam podobam?” plastyczno-informatycznym ph. „Mój pupil inny niż wszystkie!”, czytelniczym
ph. „W świecie zwierząt”.
Organizujemy także większe przedsięwzięcia związane z ochroną zwierząt. „Ratujmy konie” to akcja podczas której zbierano pieniądze dla Fundacji TARA – Schronisko dla koni oraz podpisy pod petycją do polskiego rządu w sprawie zakazu wywozu i skazywaniu polskich koni na rzeź. Zebrano 395 złotych i 201 podpisów. Zbiórki poprzedzone były akcją informacyjną wśród uczniów- wystawka w holu głównym, plakaty na korytarzach szkolnych i w klasach oraz ulotki dla zainteresowanych.
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich chętnych do udziału w ogólnopolskiej akcji „Zerwijmy łańcuchy”, której głównym organizatorem jest miesięcznik „Mój pies”. Przygotowane zostały plakaty informujące o najważniejszych celach i głównym przesłaniu akcji
a także, w jaki sposób uczniowie mogą się do niej włączyć, plakaty rozmieszczono w kilku głównych miejscach szkoły, w holu stanęła wystawka ph. „Nie bądź obojętny, poprzyj akcję!”.
Ponad setka naszych uczniów dołączyła do 12 tysięcy Polaków współtworząc internetową listę przeciwników wiązania psów na łańcuchach.
Ponadto koordynator szkolnej akcji bibliotekarka Maria Briske zachęcała wychowawców klas IV-VI do przeznaczenia w październiku jednej godziny wychowawczej na zajęcia ph. Zerwijmy łańcuchy – lekcje odbyły się w klasach IV, V i VI. W czasie lekcji uczniowie wykonali prace plastyczne (plakaty, rysunki) przedstawiające psa na łańcuchu i psa „szczęśliwego”. Wszystkie prace zaprezentowano na wystawie,
a autorzy prac otrzymali imienne podziękowanie.
Odwiedzaliśmy także różne instytucje i urzędy rozdając mieszkańcom Pleszewa ulotki zachęcające do wspierania akcji „Pusta Miska” oraz „Zerwijmy Łańcuchy”. W organizację wymienionych akcji bardzo aktywnie włączyły się uczennice gimnazjum.
Jakim naprawdę jesteś opiekunem swojego pupila – aby to sprawdzić w czytelni stawili się właściciele czworonogów by rozwiązać psychotest „Czy jestem dobrym opiekunem swojego psa?”. Dla niektórych uczestników uzyskany wynik nie był z pewnością satysfakcjonujący, ale mamy nadzieję, że wpłynął na zmianę postępowania wobec ich czworonożnych przyjaciół.
W lutym 2010 roku po raz pierwszy obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Światowy Dzień Kota. Z tej okazji urządziliśmy wystawy: „Najmarniejszy kot jest arcydziełem”, „To jak traktujesz koty, decyduje o twoim miejscu w niebie”, „Kocie sprawy i sprawki”, „O kotach i ludziach ciekawostek kilka”, „Nawet mały kot jest lwem we własnym legowisku”, „Sławni ludzie o kotach”, lubiane przez uczniów konkursy plastyczne „Koty, kotki, koteczki”, „Co koty robią zimą” – dla szkoły podstawowej oraz „Nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem natury” dla gimnazjum. Każdy konkurs plastyczny zakończony jest zawsze wystawą prac nagrodzonych i wyróżnionych. Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów z klas III- VI do udziału
w konkursach czytelniczych ph. „Koty zwierzęta niezwykłe”, „Koty i ich sławni ludzie”.
Co roku ogłaszamy apel zachęcający do niesienia pomocy kotom szczególnie zimą „Uchyl kotkowi piwniczne okienko!”.
Do stałych imprez czytelniczych organizowanych w naszej bibliotece dołączyły w 2008 roku obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W listopadzie w bibliotece szkolnej wszędzie królują misie: na wystawkach, w konkursach plastycznych, czytelniczych, turniejach, a nawet na zajęciach edukacji czytelniczej.
„Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka” to turniej czytelniczy zorganizowany dla uczniów klas III. Nagrodą główną w czytelniczej rywalizacji był ufundowany przez bibliotekę szkolną puchar. Na dzieci czekało do rozwiązania jedenaście zadań związanych z treścią książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek” m.in. „Kto to powiedział?”, „Komu przydarzyła się ta historia?”, „Czyj to domek?”, „Do kogo należy ten przedmiot?”. Ponadto były konkurencje sprawnościowe takie jak układanie „puchatkowych” puzzli
i rozsypanki obrazkowej, dmuchanie balonów na czas. Punkty dla swoich klas zdobywały wychowawczynie w zadaniu „Znajdź na mapie Stumilowego Lasu…”. Podczas turnieju w auli szkolnej panowała atmosfera gorącej rywalizacji, którą łagodziły od czasu do czasu śpiewane przez dzieci „puchatkowe piosenki”. Zwycięska klasa otrzymała puchar, pozostałe medale oraz dyplomy.
W zorganizowanych plebiscytach: „Na ulubionego bohatera z książki „Kubuś Puchatek””, „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” swoje głosy oddawali zarówno uczniowie z podstawówki jak i gimnazjaliści.
W pierwszym największą sympatię naszych czytelników zdobył Tygrysek. W drugim czytelnicy mogli oddać głos na ulubionego misia – bohatera książki lub filmu. Z plebiscytowej dziesiątki najwięcej głosów zdobył Kubuś Puchatek. Wystawy i wystawki to bardzo atrakcyjna forma popularyzowania książki więc nie mogło ich zabraknąć podczas obchodów „misiowego święta”. „Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”, „Misiowe malowanki”, „Miś pluszowy popatrzcie sami siedzi na mojej półce z książkami”, „Misie, miśki, misiaczki znane i lubiane” to te najważniejsze.
W konkursach plastycznych „Kartka urodzinowa dla Misia” dzieci przygotowywały według własnego pomysłu kartkę urodzinową dla Misia, natomiast pierwszaki w konkursie „Proszę państwa,oto miś!” miały za zadanie jak najciekawiej ozdobić postać misia – rysunki misiów przygotował organizator. Dzieci wykorzystały różnego rodzaju materiały np.: wełnę, skrawki tkanin, plastelinę, kolorowy papier, gazety, ryż, a nawet przyprawy.
Ponadto pierwszaki uczestniczyły w zajęciach czytelniczych „Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. Chętni uczniowie z klas III mogli wziąć udział w konkursie pisarskim „Strofka dla misia”, a w konkursie czytelniczym ph. „Jak się macie? Misia tego znacie?” uczniowie z klas II, III i IV.
„Biblioteczne wróżby andrzejkowe” 30 listopada w bibliotece szkolnej ZSP nr 2 w Pleszewie unosi się zapach wosku, jest głośno i wesoło, a to wszystko za sprawą wróżb andrzejkowych: „Talerze przyszłości”, „Kram z marzeniami”, „Koło podróży”, „Kim zostanę?”, „Jak ma na imię moja sympatia”, „Karta prawdę Ci powie”, „Czy on (ona) mnie lubi?”. Co roku proponujemy do zabawy inny zestaw wróżb. Biblioteczne andrzejki cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych jak i najstarszych uczniów.
Bardzo ważne miejsce w kalendarzu imprez bibliotecznych zajmują przedsięwzięcia związane ze Świętem Patronki, królowej Jadwigi. Jest tak od samego początku, czyli od uroczystości przywrócenie szkole imienia Królowej Jadwigi w 1991 roku. Bibliotekarki Bogumiła Sobiejewska i Maria Briskie z tej okazji przygotowały stałą ekspozycję poświęconą królowej i historii szkoły. Urządzenie wystawy poprzedzone było prawie rocznym gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów o królowej, w bibliotece było niestety bardzo niewiele materiałów. Cytat z Wyspiańskiego „Ty dla tej Polski będziesz perłą z dna wód świecącą jasno, śnieżną liliją skwitnie Twe berło w snop skier, co nie zgasną” stał się mottem ekspozycji na kilka następnych lat. Wystawa miała swoje stałe miejsce w pracowni historycznej – obecnie sala nr 2
w budynku I. Od tego wydarzenia rokrocznie bibliotekarki organizują lub współorganizują obchody związane z Patronką. Wspólnie z innymi nauczycielami zaprosiły uczniów z klas IV-Vi do udziału
w projekcie „ Królowa Jadwiga – święta z charakterem”.
Zapraszają społeczność szkolną na inscenizacje legend („Stopka królowej Jadwigi”, „Mąż dla królowej”,
„O klejnotach Jadwigi i Krakowskiej Akademii”), do udziału w konkursach literackim „Moje spotkania
z królową Jadwigą”, recytatorskim „Jadwiga urody nadobnej…” oraz zabawy terenowej „Skarb królowej Jadwigi”. Urządzają większe i mniejsze wystawy „Oto Jadwiga królowa, najpiękniejsza z Piastów rodu
i polska pamięć ją chowa jako świętości narodu…”, „Życie i działalność polityczna królowej Jadwigi”, „Przeto wśród ludzi daleko Jej imię rozniosło się wszędy”, „Raduj się dziś Krakowie!…”(z okazji rocznicy kanonizacji) oraz opracowują i wydają ma materiały o Jadwidze w formie ulotek i folderów.
W 2009 roku z okazji drugiego Zjazdu Absolewntów Pleszewskiej „Dwójki” i święta Patronki
w powstającej w budynku głównym Izbie Pamięci, bibliotekarka M. Briske i nauczycielka historii E. Peltz urządziły stałą ekspozycję poświęconą królowej Jadwidze i historii szkoły.
„Niezwykła historia Belli i Edwarda” to konkurs czytelniczy, który zorganizowała biblioteka szkolna dla uczniów gimnazjum z okazji Walentynek. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością książek z serii „Zmierzch” amerykańskiej pisarki Stepheni Meyer. Miłość była także głównym tematem wystawki przygotowanej w bibliotece pt. „Kobiety o miłości…”, na której zaprezentowano sylwetki i twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Małgorzaty Hillar oraz Haliny Poświatowskiej – trzech największych polskich reprezentantek liryki miłosnej. Historię święta, postać patrona zaprezentowano na wystawce „Już przeminął czar choinki, czas wysyłać walentynki”, a o najsłynniejszych literackich parach zakochanych można było przeczytać na wystawce ph. „Miłość w literaturze”.
Już trzykrotnie bibliotekarki zaprosiły uczniów gimnazjum do „Mailowego Konkursu Walentynkowego”, w którym uczniowie po przesłaniu maila ze swoim nazwiskiem otrzymywali quiz walentynkowy i po udzieleniu odpowiedzi na kilkanaście pytań związanych z tematyką święta zakochanych odsyłali go na pocztę mailową biblioteki. Bibliotekarki zapraszały także do udziału w „Literackich wróżbach walentynkowych”, wysyłania elektronicznych walentynek. Dla miłośników walentynek i książek bibliotekarki zorganizowały we współpracy z wydawnictwem Egmont „Walentynkowy kiermasz książek”, który jak każdy kiermasz w naszej szkole cieszył się dużym powodzeniem.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień – z tej okazji wspólnie z Samorządem Uczniowskim gimnazjum
w bibliotece „otwierana” jest „Poczta Życzeń i Pozdrowień – do 20 listopada przyjmowane są wszystkie życzenia i pozdrowienia, a 21 listopada w Dniu Życzliwości są one dostarczane adresatom. W tym dniu na korytarzach szkolnych dominuje kolor żółty – symbol życzliwości i dobroci dla innych ludzi, rozdawane są także uśmiechnięte buźki z pozdrowieniami np.: miłego dnia, dzień dobry, miło, że Cię widzę, a na korytarzach szkolnych pojawiają się cytaty i przysłowia o uśmiechu.
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nauczycie bibliotekarze organizują dla uczniów klas VI wycieczki do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew, a dla klas III gimnazjum wycieczki do Książnicy Pedagogicznej w Pleszewie. Z tej okazji organizowany jest także „Majowy Kiermasz Książki”. Wszystkich uczniów klas V bibliotekarki zaprosiły do konkursu czytelniczego „Lektury znam – bo czytam”. Dzieci musiały wykazać się znajomością następujących lektur: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Przygody Tomka Sawyera”, „W pustyni i w puszczy”, „Chłopcy z Placu Broni”. Każdy uczeń otrzymał zestw pytań, na które należało prawidłowo odpowiedzieć. Na niektóre pytania uczniowie mogli znaleźć odpowiedź na specjalnie przygotowanej wystawce. Na zakończenie wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, a najlepsi znawcy lektur bardzo dobrą ocenę z języka polskiego.

Projekty edukacyjne

Nauczyciele bibliotekarze zapraszali do udziału w różnorodnych projektach edukacyjnych.
„Pleszewska „Dwójka” – zwierzakom” projekt skierowany był do całej społeczności szkolnej i trwał
od 1 do 17 października 2003 roku.
Projekt opracowały i zrealizowały nauczycielki bibliotekarki. Przy realizacji projektu współpracowali nauczyciele przyrody, plastyki, języka polskiego.
Wybór tematu projektu i czas jego realizacji powiązano z obchodzonym co roku w Polsce i na świecie Tygodniem Ochrony Zwierząt. Od wielu już lat, biblioteka szkolna starała się poprzez różne formy pracy
z czytelnikiem (montaże, wystawy, gazetki) zwracać uwagę dzieci i dorosłych na potrzeby zwierząt.
W projekcie zrealizowano wystawy: prac plastycznych ph. „Stop! przemocy wobec zwierząt”, „Zwierzęta wokół nas” oraz literatury ph. „Bądź człowiekiem pośród stworzeń – bratem między braćmi”. Ogłoszony został konkurs literacki ph. „Mój czworonożny przyjaciel”, prace wyróżnione i nagrodzone zebrano
w broszurce pod tym samym tytułem. Wiedzę przyrodniczą uczniowie sprawdzili uczestnicząc w quizie zoologicznym „Spotkanie ze zwierzętami”. Przeprowadzono także zbiórkę darów ph. „Do serca przytul zwierzaka ze schroniska” dla schroniska bezdomnych zwierząt w Kaliszu, a z pieniędzy uzyskanych
w akcji ph. „Góra makulatury” zakupiono suchą karmę także na dla schroniska w Kaliszu. Ponadto wydany został okolicznościowy folder „Pleszewska „Dwójka” zwierzakom”.
Zaproponowane różnorodne formy działań cieszyły się dużym powodzeniem i tak np. zaplanowana na osiem dni zbiórka makulatury w rzeczywistości trwała do końca projektu. Prac plastycznych wpłynęło ponad dwieście. Powodzeniem zakończyła się zbiórka darów dla schroniska – przynoszono nie tylko suchą karmę, ale także koce, miski, psie i kocie zabawki.
„Królowa Jadwiga – święta z charakterem” – projekt dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, realizowany był w ciągu trzech kolejnych lat i wiązał się z zaplanowanymi w naszej szkole ważnymi uroczystościami (wręczenie sztandaru, zjazd absolwentów, nadanie imienia gimnazjum). Najważniejsze cele projektu to przybliżenie społeczności szkolnej postaci naszej Patronki, królowej Jadwigi przez ukazanie Jej życia i działalności politycznej w myśl tezy, że miarą człowieka jest nie jego tytuł, ale jego uczynki, a także poszerzenie wiedzy historycznej dotyczącej kultury średniowiecza oraz uświetnienie obchodów Święta Patronki Szkoły.
Część pierwsza: „ Jadwiga roztropna w radzie, przewidująca w przedsięwzięciach i wspomagająca ubogich” – scenki z życia królowej Jadwigi.
Uczniowie do inscenizacji wybrali następujące legendy: „Stopka królowej Jadwigi”, „Kołacz królowej Jadwigi”, „Mąż dla królowej”, „Kto im łzy powróci?”, „O klejnotach Jadwigi i Krakowskiej Akademii”.
Ostatnim etapem części pierwszej projektu była prezentacja inscenizacji, która nastąpiła w dniu Święta Patronki w obecności zaproszonych gości, rodziców, dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej.
Część druga: „ Życie i działalność polityczna królowej Jadwigi” – wystawa.
Wystawa składała się 5 części, każda poświęcona innej dziedzinie życia patronki.
I „Królowa Jadwiga- sprawczyni potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów” Z. Święch W dziale tym ukazano drzewo genealogiczne Jadwigi, kalendarium jej życia, przykłady działalności politycznej, tło epoki.
II „Jadwiga urody nadobnej, ale najdobniejsza cnotą i pięknymi obyczajami” J. Długosz Tutaj wyeksponowano cechy charakteru królowej w oparciu o legendy i relacje kronikarzy.
III „Przeto wśród ludzi daleko Jej imię rozniosło się wszędy” Grzegorz z Sanoka Uroda Jadwigi była natchnieniem twórców. W części tej zaprezentowano wizerunki królowej od najstarszych do współczesnych.
IV „Długo czekałaś, Jadwigo !” Jan Paweł II Ta część obrazowała proces kanonizacji Świętej Królowej Jadwigi.
V „Mało któremu z panujących naród nasz winien jest tyle, ile Jadwidze”. J. U. Niemcewicz W tej części przedstawiono fotograficzny zapis pamiątek po Jadwidze, które pozostawiła narodowi tradycja i legenda.
Każda część wystawy wzbogacona zastała o odpowiednio dobraną literaturę. Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu Święta Szkoły. Wystawę obejrzeli zaproszeni goście oraz społeczność szkolna.
Część trzecia: „Moje spotkanie z królową Jadwigą” – konkurs literacki. Zadaniem uczniów było napisanie (do wyboru) opowiadania, wiersza, listu lub legendy. Najciekawsze utwory zostały zamieszczone
w broszurze wydanej z okazji Zjazdu Absolwentów Pleszewskiej „Dwójki”.
„O teatrze wiemy prawie wszystko” szkolny projekt edukacyjny dla klas IV-VI przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy, polonistów, historii i plastyki. Trwał od kwietnia do maja 2006.
Zadaniem uczniów było przygotowanie prac na jeden z zaproponowanych tematów: „Teatr przez stulecia, czyli jak rozwijał się teatr?”, „Narodziny teatru w Grecji”, „Kto jest kim w teatrze?”, „Słowniczek pojęć związanych z teatrem”, „ABC dobrego zachowania w teatrze”, „Tę sztukę warto obejrzeć!”- afisz teatralny. Najlepsze prace zostały nagrodzone i zaprezentowane na wystawie zorganizowanej z okazji Święta Szkoły.
„Baśń nie jedno ma imię” projekt edukacyjny dla klas IV-V (listopad- grudzień 2006). W ramach zaproponowanych zadań- „Postać z baśni”, „Moja baśń”, „Zamek jak z baśni”, „Baśniowe słówka”, obwoluta do książki, uczniowie wykonali piękne kukiełki, imponujące makiety, napisali ciekawe baśnie, ułożyli niezwykłe słowniczki baśniowych słówek w języku angielskim oraz zaprojektowali kolorowe obwoluty do książek z baśniami. Wszystkie wykonane prace zaprezentowano na wystawie w bibliotece szkolnej. Do projektu uczniów zaprosili nauczyciele bibliotekarze, języka polskiego, angielskiego i historii.
„Z mitologią na ty” projekt skierowany był do uczniów z klas V-VI i trwał od 29 października
do 10 grudnia 2007 roku. Uczniowie do realizacji wybierali jedno z zaproponowanych zadań.
„Czy znasz mity greckie?”– spróbuj swoich sił w konkursie wiedzy, „Niezwykłe mityczne miejsca:
Na boskim Olimpie, W czeluściach Hadesu, W królestwie Posejdona”- wykonaj makietę,Ułóż krzyżówkę mitologiczną – minimum 15 haseł,  „Mitologiczne słówka”– opracuj słowniczek wyrażeń i zwrotów,
„Losy bohatera mitycznego” – przygotuj prezentację multimedialną.
Ponadto, w listopadzie nauczyciele bibliotekarze urządzili w bibliotece szkolnej wystawę książek
ph. „W krainie mitów”.
W czerwcu 2009 roku bibliotekarka Ilona Wojcieszak wspólnie z nauczycielką historii Magdaleną Warszowską-Ptak zaprosiły uczniów gimnazjum do udziału w projekcie „Niepełnosprawni dostrzegaj ich!”. W ramach projektu młodzież mogła obejrzeć: wystawę pt. „Sławni niepełnosprawni”, wystawę literatury poruszającej tematykę niepełnosprawności pt. „Każdy z nas nosi w sobie piękno. Cała sztuka polega na tym, by umieć je odkryć” oraz wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów
ph. „Niepełnosprawni dostrzegaj ich”. Została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Rozstrzygnięto również konkurs na „Logo Dnia Tolerancji”. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie przeprowadzono wśród mieszkańców miasta ankietę „Czego brakuje osobom niepełnosprawnym w Pleszewie?”.
„Anioły są wśród nas” to projekt edukacyjny przygotowany przez nauczycieli humanistów. Projekt trwał od 25 listopada do 22 grudnia 2010 roku, głównymi koordynatorkami i pomysłodawczyniami były nauczycielki bibliotekarki Maria Briske i Ilona Szablewska.
W ramach projektu zorganizowano: konkurs plastyczny „Mój Anioł Stróż” , konkurs komputerowy „Mój Anioł Stróż”, konkurs na świąteczną dekorację klasy ph. „Anielskie klasy”, konkurs poetycki „Anielski świat”, konkurs literacki „Świąteczna kartka z życzeniami dla Anioła Stróża”, internetowy konkurs dla gimnazjalistów ph. „Prawie wszystko o aniołach”.
Przygotowano również: „Anielski kiermasz książki”, prezentację wierszy o aniołach na korytarzach szkolnych ph. „Anielskie wiersze”, wystawę „Aniołowie nasi” – prezentacja książek o aniołach, gazetkę „Raz mi mówiono, że są tu na ziemi białe anioły ze skrzydłami jasnemi” – historia aniołów, folder pt.„Anioły są wśród nas”, prezentację multimedialną pt. „Znani muzycy o aniołach”. Ponadto chór szkolny przygotował „anielską” kolędę pt. „Przylecieli aniołowie”, którą zaprezentował na jasełkach szkolnych.

Akcje

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w przygotowywanych przez bibliotekę akcjach.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w naszej szkolnej bibliotece na zajęciach czytelniczych dwukrotnie gościły dzieci z przedszkola „Bajka” oraz dzieci z przedszkola im. Misia Uszatka.
Maluchy z dużym zaciekawieniem obejrzały całą bibliotekę, szczególną sympatię wzbudziła u dzieci biblioteczna maskotka- pingwin Molek.
Podczas zajęć dzieci słuchały czytanych przez bibliotekarki i uczennice gimnazjum opowieści Grzegorza Kasdepke, Anny Onichimowskiej, Marii Ewy Letki, Czesława Janczarskiego, Marii Kownackiej i Hanny Łochockiej. Były także zagadki i zabawy czytelnicze oraz to, co dzieci lubią najbardziej- kolorowanki.
Z pięknych prac powstały wystawki, które można było podziwiać w bibliotece.
Dla naszych najmłodszych czytelników na „Spotkaniach z baśnią” czytaliśmy najpiękniejsze baśnie polskie. Dzieci gościliśmy w czytelni, która na ten czas stawała się komnatą z bajki, a uczennice
z gimnazjum królewnami i czarodziejkami czytającymi piękne baśnie.
Czytelnicy biblioteki szkolnej dołączyli w grudniu 2011 roku do rzeszy internautów wspierających ogólnopolską akcję „Nakarm psa”. Tym razem pomagaliśmy psom ze schronisk w Gaju i w Kaliszu. Akcję rozpropagowały w szkole nauczycielki bibliotekarki Ilona Szablewska i Maria Briske.
Pod koniec listopada 2012 roku uczennice Zuzanna Wojcieszak, Michalina Skrzypniak Julia Korczyńska-Pawlak, Ola Wasielewska, Sandra Walkowiak wspólnie z bibliotekarką Marią Briske zorganizowały
w naszej szkole akcję „Podarujmy im lepsze życie!! Zuzia i paluszek potrzebują naszej pomocy!! Zbieraliśmy pieniądze na leczenie klaczy Zuzi i kucyka Paluszka – chorych i bardzo skrzywdzonych przez ludzi zwierząt, podopiecznych Fundacji Centaurus.
Więcej informacji o Zuzi i Paluszku oraz Fundacji Centaurus można było przeczytać na plakatach rozwieszonych w szkole i na wystawce w holu głównym szkoły, a także na rozdawanych w przeddzień zbiórki ulotkach.
„Pomóżmy spełnić marzenie” tak brzmiało hasło akcji, której celem było zebranie jak największej ilości kart pocztowych z życzeniami dla śmiertelnie chorego Mateusza ze Szczecina. Chłopiec chciał otrzymać jak najwięcej pocztówek z różnych stron. Nasi uczniowie przekazując ponad 150 kart pocztowych oraz drobne maskotki kupione przez uczniów jednej z klas III gimnazjum pomogli Fundacji „Mam Marzenie” spełnić marzenie 8-letniego Mateusza.
„Bądź świętym Mikołajem” to akcja podczas której zbierano w bibliotece dary dla polskich dzieci na Ukrainie. Zbieraliśmy przede wszystkim książki w tym podręczniki do języka polskiego, przybory szkolne ale znalazło się również sporo zabawek. Akcję zainicjowały na terenie naszego miasta bibliotekarki
z Książnicy Pedagogicznej.
Wiosną 2010 roku firma Milka we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym rozpoczęła akcję „Milka. Razem dla Tatr”, której celem było wsparcie ochrony wybranych symboli tatrzańskiej przyrody. Do udziału w głosowaniu za pośrednictwem Internetu zachęcały społeczność uczniowską i nauczycieli bibliotekarki szkolne wykorzystując spotkania z czytelnikami – przy wypożyczaniu książek, w czytelni, na zajęciach z edukacji czytelniczej, także przez przygotowane plakaty i okolicznościową wystawkę z opisami symboli tatrzańskiej przyrody: niedźwiedzia, świstaka, kozicy, krokusa, Giewontu i Morskiego Oka.
W głosowaniu na stronie http://www.razemdlatatr.pl internauci wybrali trzy symbole, które ich zdaniem powinny otrzymać wsparcie finansowe: niedźwiedzia, świstaka i kozicę.

Konkursy

Zachęcając swoich czytelników do korzystania ze zbiorów bibliotekarki często organizowały bardzo lubiane przez uczniów konkursy – wiele z nich znalazło się w obchodach bibliotecznych świąt, stałych akcji, czy uroczystości. Opisane niżej mają charakter jednorazowej imprezy lub po wielu latach z różnych powodów przestały gościć w bibliotece.
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału
w konkursie czytelniczym ph. „W dzień Bożego Narodzenia”. Uczniowie korzystając z przygotowanej przez bibliotekarki wystawki odpowiadali na pytania związane z symbolami i zwyczajami bożonarodzeniowymi. Także w grudniu w bibliotece szkolnej został przeprowadzony świąteczny mini konkurs dla uczniów klas I-V ph. „Choinkowi goście”. Zadaniem dzieci było rozpoznanie jak najwięcej bajkowych bohaterów spośród ilustracji umieszczonych na ozdobach choinkowych.
Z bohaterami książek o Muminkach czytelnicy biblioteki spotkali się w konkursie czytelniczym
ph. „Szczęśliwy świat Muminków” – uczniowie odpowiadali na 10 pytań dotyczących najważniejszych postaci serii. Pomocą służyła przygotowana przez bibliotekarki wystawka.
„Spotkanie z Martą Fox – autorką młodzieżowych bestsellerów” to konkurs literacko-internetowy do którego zaprosiły uczniów gimnazjum nauczycielki bibliotekarki I. Szblewska i S. Richter-Kłopocka. Zadaniem uczestników było odpowiedzieć na pytania dotyczące życia i twórczości Marty Fox.
Dla wszystkich miłośników kotów i psów bibliotekarka M. Briske zorganizowała konkurs czytelniczy
ph. „Koty i psy są fajne!!”. Wystarczyło przyjść do biblioteki, przeczytać ze zrozumieniem krótkie teksty
o sławnych kotach i psach przygotowane na okolicznościowej wystawce i udzielić odpowiedzi na konkursowym kuponie.
23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, z tej okazji nauczycielki bibliotekarki Ilana Szablewska i Sebastina Richter- Kłopocka zaprosiły uczniów gimnazjum do udziału w konkursie na plakat z okazji tego święta. Pracę należało wykonać wykorzystując programy do grafiki komputerowej.
Z okazji przypadającej w 2012 roku 105. rocznicy urodzin szwedzkiej pisarki dla dzieci Astrid Lindgren, biblioteka szkolna zaprosiła uczniów z klas II-V do udziału w konkursie czytelniczym ph. „Dziecięcy świat Astrid Lindgren”. Konkurs polegał na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na pytania związane z książkami A. Lindgren.
Na Dzień Poezji bibliotekarki przygotowały konkurs „Czyja to karykatura?”. Uczestnicy musieli rozpoznać sylwetki piętnastu polskich poetów, których karykatury zostały zaprezentowane na wystawce w bibliotece. Uczniowie mogli porównywać karykatury z autentycznym wizerunkiem.
Konkurs czytelniczy „Mity to wieczne powracanie” dla klas I i II gimnazjum składał się z trzech części: rozwiązania testu ze znajomości mitów, wyjaśnienia podanych związków frazeologicznych oraz odgadnięcia postaci mitologicznej w oparciu o podany tekst źródłowy. Z tej okazji bibliotekarki opracowały okolicznościową ulotkę.
Również dla gimnazjalistów wspólnie z nauczycielem informatyki, bibliotekarki zorganizowały konkurs „Moja biblioteka szkolna w programie PowerPoint i na stronie internetowej”. Powstały bardzo interesujące prace : prezentacje multimedialne oraz projekty stron internetowych dla naszej biblioteki.
Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły był Zjazd Absolwentów „Dwójki” i uroczystość wręczenia szkole sztandaru. Biblioteka aktywnie włączyła się w uświetnienie obu uroczystości organizując okolicznościowe imprezy w tym konkurs plastyczny „Moja biblioteka”. Uczniowie przygotowali kilkadziesiąt prac w następujących kategoriach: portret bohatera książkowego, projekt okładki do ulubionej książki, projekt ekslibrisu biblioteki szkolnej, praca plastyczna „Od tabliczki glinianej do książki internetowej”. Prace nagrodzone i wyróżnione zaprezentowano na wystawie podczas Zjazdu.
Na ogłoszony przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” konkurs fotograficzny „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” bibliotekarki wysłały zdjęcie zatytułowane „Nareszcie wypożyczamy!” zrobione podczas pasowania pierwszaków na czytelników naszej biblioteki. Zdjęcie zdobyło uznanie jury
i otrzymało wyróżnienie.
W latach 1997-2007 do miejsko-gminnego konkursu czytelniczego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Pleszewie „Moja mała ojczyzna”, uczniów przygotowywały nauczycielki bibliotekarki
M. Briske i I. Szablewska.
Do roku 2004 (łącznie przez 17 lat) bibliotekarki organizowały szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego dla Młodzieży Szkół Podstawowych, a po utworzeniu gimnazjów Konkursu Recytatorskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Przygotowywały także do kolejnego etapu konkursu.

Rocznice literackie

W swojej działalności nauczyciele bibliotekarze przybliżali czytelnikom ważne rocznice literackie, historyczne i społeczne organizując różnorodne przedsięwzięcia, ponadto angażowali się
w przygotowywanie uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.
W ramach obchodów Roku Czesława Miłosza oraz Światowego Dnia Poezji nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę pt. „Poeci o poezji” oraz wystawę poświęconą życiu i twórczości Miłosza „2011 rokiem Czesława Miłosza”. By przybliżyć poezję poety uczennice gimnazjum rozdawały na korytarzach szkolnych wiersze poety.
Z okazji 100. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Czesława Janczarskiego okazji w bibliotece zorganizowano konkurs czytelniczy „Miś Uszatek i przyjaciele”, wystawę „W 100. rocznicę urodzin Czesława Janczarskiego”,a podczas szkolnego konkursu „Czytanie jest sztuką” wykorzystano teksty pisarza.
W 120. rocznicę urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nauczycielki bibliotekarki przygotowały wystawę prezentującą życie i twórczość poetki. Zorganizowały także konkurs literacko-internetowy
pt. „Spotkanie z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską”. By przybliżyć twórczość poetki uczennice gimnazjum rozdawały na korytarzach szkolnych wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Konkursy: czytelniczy ph. „Z wierszami Juliana Tuwima za pan brat”, recytatorskie „Tuwim dzieciom”, „Tuwimowe rymy” dla klas I-II, III-IV oraz wystawę „Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima” zorganizowano w bibliotece szkolnej z okazji „Roku Juliana Tuwima” oraz 60. rocznicy śmierci poety
i 100. rocznicy debiutu poetyckiego.
Na 200. rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena nasi czytelnicy mogli w bibliotece obejrzeć wystawę „Baśniowy świat Andersena”, na której zaprezentowano sylwetkę pisarza, jego wizerunki oraz różne wydania baśni, ponadto spróbować swoich sił w konkursie czytelniczym „Czy znasz baśnie
H. Ch. Andersena” i plastycznym „Moja ulubiona postać z baśni Andersena”. Najlepsze prace plastyczne pokazano na okolicznościowej wystawie.
W ramach obchodów 100-lecia powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” nauczycielki bibliotekarki opracowały okolicznościową broszurę i urządziły w bibliotece wystawę ph. „Ania z Zielonego Wzgórza” opowieść o dziewczynie, która kochała świat i ludzi
Ponadto bibliotekarka M. Briske w kwietniu i maju czytała na naradach klasowych fragmenty powieści.
Odbył się także konkurs czytelniczy ph. „Czy znasz Anię z Zielonego Wzgórza”, konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i składał się z dwóch etapów: testu ze znajomości powieści i rozwiązania krzyżówki.
W konkursie plastycznym „Jaka jesteś Aniu” uczniowie przygotowywali portrety bohaterki powieści.
Z tej samej okazji krakowskie Wydawnictwo Literackie ogłosiło ogólnokrajowy konkurs plastyczny na najpiękniejszy portret Ani z Zielonego Wzgórza. Najlepsze prace wykonane na konkurs szkolny wysłano do Krakowa. Gabrysia Kwiatek za swoją pracę uzyskała najwyższe uznanie komisji konkursowej i zdobyła nagrodę główną.
Z okazji ogłoszonego w 2010 roku „Roku Chopinowskiego” bibliotekarka Ilona Szablewska przygotowała wystawę ph. „Kapelusze z głów, panowie! Oto geniusz!”. Wystawę zaprezentowano w holu głównym szkoły.
Uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowała dla uczniów gimnazjum nauczycielka bibliotekarka Izabela Nowaczyk wspólnie z nauczycielką historii Magdaleną Warszowską-Ptak.
W przedstawieniu symbolizującym rozbiory Polski, upadki trzech powstań, odrodzenie się państwa polskiego udział wzięli uczniowie klasy II gimnazjum.
„Witaj majowa jutrzenko!” pod takim hasłem apel z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji
3 Maja przygotowały z uczniami szkoły podstawowej nauczycielka bibliotekarka Sebastina Richter-Kłopocka i polonistka Izabela Nowaczyk. Przedstawienie uświetnił występ chóru szkolnego.
O ważnych wydarzeniach historycznych bibliotekarki przypominały urządzając w bibliotece wystawy
i wystawki min. „Polski wrzesień”, „Powstańczym tropem wiedzie ślad”, „Witaj majowa jutrzenko!”, „Polsko! Nie jesteś już niewolnicą!”.
Montaż poetycko-muzyczny „Kochajmy mądrość!” z okazji wręczenia uczniom szkół podstawowych stypendiów Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew przygotowały wspólnie z uczniami z klas VI, V, IV bibliotekarka Maria Briske, nauczycielka plastyki Sławomira Giza i historii Ewa Peltz. Występ miał miejsce w listopadzie 2009 roku w sali kina Hel w obecności wyróżnionych uczniów ich rodziców, dyrektorów szkół i władz samorządowych.
Dwukrotnie, na odbywające się w naszym mieście Targi Edukacyjne Powiatu Pleszewskiego ekspozycje prezentujące sukcesy edukacyjne naszego gimnazjum, osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne, bazę szkoły oraz przedsięwzięcia w których biorą udział uczniowie i nauczyciele takie jak: projekty edukacyjne, zajęcia pozalekcyjne, akcje charytatywne czy Szkołę pod Chmurką we współpracy z nauczycielką plastyki Barbarą Walter przygotowały Ilona Szablewska, Sebastina Richter-Kłopocka i Maria Briske- bibliotekarki. Bibliotekarki przygotowały także ulotki, foldery z ofertą edukacyjną naszego gimnazjum.
Poszerzając swoją działalność i wykorzystując posiadany sprzęt komputerowy nauczycielki bibliotekarki podjęły się opracowywania i wydawania różnego rodzaju materiałów informacyjnych w formie broszur, informatorów, ulotek, folderów i prezentacji multimedialnych. To najważniejsze z nich.
„Anioły są wśród nas” – folder opracowany w projekcie pod tym samym tytułem,
„Ania z Zielonego Wzgórza opowieść o dziewczynie, która kochała świat i ludzi” – ulotka wydana z
okazji 100- lecia powieści,
„Biblioteczny niezbędnik pierwszoklasisty” – na uroczystość pasowania,
„Czarnoksiężniczka z Kossakówki” – ulotka opracowana w 120. rocznicę urodzin Marii Pawlikowskiej-
-Jasnorzewskiej,
„Dwójka na łamach prasy lokalnej” – z okazji Zjazdu Absolwentów „Dwójki” zostały zgromadzone,
opracowane i wydane w trzech tomach artykuły prasowe opublikowane w prasie lokalnej do połowy 2004
roku,
„Informator biblioteki szkolnej ZSP nr 2 w Pleszewie (lata 2000-2003)”,
„Informator biblioteki szkolnej ZSP nr 2 dla nauczycieli”,
„Informator biblioteki szkolnej ZSP nr 2 w Pleszewie” – przygotowany z okazji święta szkoły w 2006 roku,
„Kilka słów o… Marcie Fox” – informacja przygotowana na spotkanie autorskie z pisarką,
„Królowa Jadwiga Święta z charakterem” materiały zebrane i opracowane z okazji Zjazdu Absolwentów „Dwójki”; w broszurze ukazano sylwetkę Królowej jako mądrej, konsekwentnej i przewidującej władczyni,
ale także dobrej, szlachetnej i pięknej królowej,
„Mitologia grecka” ulotka przygotowana z myślą o uczestnikach konkursu „Mity to wieczne powracanie”,
„Moje spotkanie z królowa Jadwigą” – pokonkursowy zbiór opowiadań uczniów kl. IV-VI szkoły
podstawowej oraz klas I-III gimnazjum,
„Mój czworonożny przyjaciel” zbiorek wierszy uczniów klas IV-VI napisanych na konkurs pod tym samym
tytułem,
„Pleszewska Dwójka Zwierzakom” – folder z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt,
„Podarujmy im lepsze życie!! Zuzia i paluszek potrzebują naszej pomocy!!”, „Ratujmy konie!” – ulotki
opracowane z ramach akcji poświęconych zwierzętom,
„Szkoła Podstawowa nr 2 – Gimnazjum nr 2” – informator opracowany z okazji święta szkoły,
prezentacje multimedialne: „Królowa Jadwiga-Święta z charakterem”, „Zespół Szkół Publicznych nr 2
w Pleszewie”, „Znani muzycy o aniołach” oraz „Biblioteka w szkolna”.

Nauczyciele bibliotekarze w ramach pracy pedagogicznej prowadzą także zajęcia z przysposobienia czytelniczego. Z chwilą, kiedy bibloteka otrzymała po remoncie w 2005 roku dodatkowe pomieszczenia m.in. korytarz do którego wstawiono stoliki i krzesła, zajęcia czytelnicze odbywały się już wyłącznie
w bibliotece. Bibliotekarki przestały nosić ze sobą na lekcje stosy książek, skrzynki katalogowe i inne pomoce. Wszystko było pod ręką, łącznie z komputerami często wykorzystywanymi zajęciach. Poza tym przysposobienie czytelnicze prowadzone w bibliotece ma zupełnie inny klimat niż to prowadzone
w klasach.
W toku zajęć bibliotekarze starają się kształtować w uczniach postawę miłośnika książek w tym także potrzebę poszanowania książki jako dobra wspólnego. Rozwijają zainteresowania czytelnicze, wskazują jak racjonalnie korzystać z usług bibliotecznych, zachęcają do samokształcenia.
Na lekcjach uczniowie poznawali m.in. budowę książki i czasopisma, tajniki katalogów i kartotek, różnice między encyklopedią a słownikiem, jak poprawnie sporządzić opis bibliograficzny ………..

„Biblioteka gromadzi bogactwa wieków i pokoleń, mogą z niej czerpać bez miary nieprzeliczone tłumy,
a nigdy nie poskąpi ani mądrości, ani światła”. Jan Wiktor
Mamy nadzieję, że właśnie taka będzie nadal nasza biblioteka mimo zmian, które niestety nastąpiły po ostatniej „reorganizacji” pod koniec 2013 roku i że bedziemy mogły powiedzieć za Janem Wiktorem: „Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem”.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s